adidas nmd racer hot pink cq2442 release info adidas nmd racer cq2442 cq2032 release date adidas nmd racer solar pink cq2442 adidas nmd racer colorways release date adidas nmd racer primeknit colorways release dates adidas nmd racer core black solar pink adidas nmd racer solar pink release date adidas nmd racer solar pink adidas nmd racer hot pink cq2442 release info adidas nmd racer cq2442 cq2032 release date adidas nmd racer solar pink cq2442 adidas nmd racer colorways release date adidas nmd racer primeknit colorways release dates adidas nmd r1 linen camo releasing soon adidas nmd r1 primeknit linen khaki releases may adidas nmd r1 stlt linen cq2030 release date adidas nmd r1 primeknit stlt solar pink lifestyle look adidas nmd r1 primeknit stlt solar pink release date adidas nmd r1 primeknit stlt solar pink adidas nmd r1 primeknit stlt solar pink release date

Украина донесе закон за реинтеграција на Доњецк и Луганск


Оригинален напис: Meta.mk на 18-01-2018.

doneck

Украинскиот парламент денеска го усвои законот за реинтеграција на источните региони кои во моментот се под контрола на проруските бунтовници, јавуваат агенциите.

Во законот се наведува дека Русија „привремено ги окупирала“, регионите Доњецк и Луганск на истокот на Украина.

Украинскиот претседател, Петро Порошенко го поздрави усвојувањето на новиот закон, наведувајќи дека тој ќе помогне со политички и дипломатски средства да се врати контролата над истокот на земјата.

Претседателот на комисијата за надворешна работи на горниот дом на рускиот парламент Констатин Косачев оцени дека со новиот закон се минира мировниот договор од Минск, чија примена САД и Европската Унија ја наведуваа како услов за укинување на санкциите кон Русија.

– Киев премина од саботажа на договорот од Минск кон негово погребување – изјавил Косачев, пренесува „Радио Слободна Европа“.

Во судирите на истокот на Украина од април 2014 досега загинаа повеќе од 10 илјади лица. Иако беше постигнат мировен договор во 2015 година кој предвидува прекин на огнот, повлекување на оружјето од првата линија на фронтот и уставни реформи, примирјето постојано се крши, со взаемни обвинувања помеѓу страните во судирот – украинската војска и проруските бунтовници.


0.0000000000000
adidas yeezy boost 350 v2 black red 2017 more images adidas yeezy boost 350 v2 blackwhite releases tomorrow how to get adidas yeezy boost 350 pirate black online adidas yeezy boost 350 v2 black white release reminder adidas yeezy 350 boost moonrock release date adidas yeezy boost 350 moonrock nike air max 95 light taupe adidas yeezy boost 350 pirate black restock new images of the adidas yeezy boost 350 moonrock are here adidas yeezy boost 350 moonrock yeezy boost 350 adidas yeezy 350 boost v2 turtle dove toddler yeezy boosts come turtle dove pirate black check adidas yeezy boost 350 turtle dove football cleats store list for adidas yeezy boost 350 tan white adidas yeezy 350 boost adidas yeezy 350 boost low yeezy boost 350 pirate black release details yeezy boost 350 v2 black white adidas yeezy 350 boost turtle dove re release restock