adidas nmd racer hot pink cq2442 release info adidas nmd racer cq2442 cq2032 release date adidas nmd racer solar pink cq2442 adidas nmd racer colorways release date adidas nmd racer primeknit colorways release dates adidas nmd racer core black solar pink adidas nmd racer solar pink release date adidas nmd racer solar pink adidas nmd racer hot pink cq2442 release info adidas nmd racer cq2442 cq2032 release date adidas nmd racer solar pink cq2442 adidas nmd racer colorways release date adidas nmd racer primeknit colorways release dates adidas nmd r1 linen camo releasing soon adidas nmd r1 primeknit linen khaki releases may adidas nmd r1 stlt linen cq2030 release date adidas nmd r1 primeknit stlt solar pink lifestyle look adidas nmd r1 primeknit stlt solar pink release date adidas nmd r1 primeknit stlt solar pink adidas nmd r1 primeknit stlt solar pink release date

Груевски побара слобода за приведените и национално помирување


Оригинален напис: Meta.mk на 03-12-2017.

Nikola Gruevski

На денешниот марш на ВМРО-ДПМНЕ, лидерот Никола Груевски побара слобода за Владо Јовановски, Игор Дурловски, Борис Дамовски, Митко Чавков, бидејќи како што рече, тие не биле терористи, туку патриоти кои си ја сакаат татковината.

Во говорот пред зградата на Владата, Груевски рече дека тие се лажно обвинети, трпат неправда и страдаат поради Македонија. За пратениците на ВМРО-ДПМНЕ, на кои Собранието на пленарна седница го одобри барањето на Основен суд Скопје за одземање на имунитетот, Груевски додаде дека тие биле на своето работно место и никого не повредиле, ниту убиле.

– Бараме слобода за патриотите и неправедно приведените. Потребно е национално помирување, да запре политичкиот прогон, хајките, местенките, заплашувањата и да запрат неправдите. На Македонија и требаат реформи за влез во НАТО и ЕУ, а не реваншизам кој не води никаде – рече Груевски.

Според него, судството е притиснато, уценето и контролирано. Тој потсети дека ВМРО-ДПМНЕ предложи закон за амнестија за учесниците во настаните во Собранието на 27 април и почеток на период на помирување.

Кога Груевски на бината, партиските приврзаници извикуваа „Нема оставка“.  Маршот на ВМРО-ДПМНЕ започна од Министерството за правда и партиските членови се упатија кон зградата на Владата.

Тие носеа транспаренти на кои пишуваше „За правдината, за таковината“, „Слобода за Богдан“, “Доле за хунтата“, „Доле Влада, злото мора да се победи“, „Дурловски е уметник, а не терорист“.

Утре протестот ќе се одржи пред Министерство за правда, во 18 часот.


0.0000000000000
adidas yeezy boost 350 v2 black red 2017 more images adidas yeezy boost 350 v2 blackwhite releases tomorrow how to get adidas yeezy boost 350 pirate black online adidas yeezy boost 350 v2 black white release reminder adidas yeezy 350 boost moonrock release date adidas yeezy boost 350 moonrock nike air max 95 light taupe adidas yeezy boost 350 pirate black restock new images of the adidas yeezy boost 350 moonrock are here adidas yeezy boost 350 moonrock yeezy boost 350 adidas yeezy 350 boost v2 turtle dove toddler yeezy boosts come turtle dove pirate black check adidas yeezy boost 350 turtle dove football cleats store list for adidas yeezy boost 350 tan white adidas yeezy 350 boost adidas yeezy 350 boost low yeezy boost 350 pirate black release details yeezy boost 350 v2 black white adidas yeezy 350 boost turtle dove re release restock