adidas nmd racer hot pink cq2442 release info adidas nmd racer cq2442 cq2032 release date adidas nmd racer solar pink cq2442 adidas nmd racer colorways release date adidas nmd racer primeknit colorways release dates adidas nmd racer core black solar pink adidas nmd racer solar pink release date adidas nmd racer solar pink adidas nmd racer hot pink cq2442 release info adidas nmd racer cq2442 cq2032 release date adidas nmd racer solar pink cq2442 adidas nmd racer colorways release date adidas nmd racer primeknit colorways release dates adidas nmd r1 linen camo releasing soon adidas nmd r1 primeknit linen khaki releases may adidas nmd r1 stlt linen cq2030 release date adidas nmd r1 primeknit stlt solar pink lifestyle look adidas nmd r1 primeknit stlt solar pink release date adidas nmd r1 primeknit stlt solar pink adidas nmd r1 primeknit stlt solar pink release date

(ВИДЕО) Заев: Никој нема да биде изоставен, да ставиме крај на насилството врз жените и девојките


Оригинален напис: Македонија – А1он на 24-11-2017.

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев се обрати на почетокот на ОН кампањата „16 дена активизам против родово базирано насилство“ во Собранието на Република Македонија.

– Дозволете веднаш на самиот почеток, во име на Владата на Република Македонија, да ја пренесам пораката “Никој да не биде изоставен, да ставиме крај на насилството врз жените и девојките”. Со оваа порака денес се приклучуваме на глобалната кампања 16 дена активизам против родово засновано насилство. Се заложивме како Влада, заедно со граѓаните на Македонија, да го менуваме нашето општество кон подобро и да создаваме институционален и граѓански амбиент на почитување на сечиви права, на сите заедници, но и на сите индивидуи, рече Заев.

Тој додаде дека владата е определена да се гради општество втемелено на принципите на родова еднаквост, правична и правна држава во којашто секој ќе се чувствува безбедно и спокојно. Заев додаде дека цврсто стојат зад заложбата за нулта толеранција спрема секоја форма на насилство врз жените и девојките.

– Насилството врз жените е кршење на основните човекови права. Ние како Влада ветивме пред граѓаните на Република Македонија дека ќе работиме на унапредување на човековите права и затоа сме посветени на системско унапредување на родовата еднаквост и елиминирање на сите форми на насилство врз жените. Работиме на јасни и недвосмислени законски решенија со коишто се спречува насилството и се штитат жените жртви на насилство. Донесовме одлука за ратификација на Конвенцијата на Советот на Европа за спречување и борба против насилството врз жените и домашното насилство (Истанбулска конвенција). Исто така се унапредуваат потребните услуги за поддршка и заштита на жените жртви на насилство, додаде Заев.

Премиерот кажа дека се воведени е-модули за родова еднаквост за целата администрација со цел јакнење на нивните капацитети за креирање политики што се родово сензитивни и коишто одоговараат на потребите на сите граѓани.

– Во таа насока и родово одговорното буџетирање ќе продолжиме да го унапредуваме во сите институции, се со цел да се осигураме дека нашите стратешки приоритети ќе бидат преточени во конкретни акции. Почитувани, насилството врз жените не е само женско прашање, туку прашање кои се однесува на секој еден од нас. Токму затоа мора да работиме заеднички да ставиме крај на истото. Ве охрабрувам и поканувам сите заедно, институции, граѓански организации, меѓународни организации, активистки и активисти, да кажеме и покажеме дека навистина нема толеранција за насилството врз жените и девојките во нашето општество, рече Заев.


0.0000000000000
adidas yeezy boost 350 v2 black red 2017 more images adidas yeezy boost 350 v2 blackwhite releases tomorrow how to get adidas yeezy boost 350 pirate black online adidas yeezy boost 350 v2 black white release reminder adidas yeezy 350 boost moonrock release date adidas yeezy boost 350 moonrock nike air max 95 light taupe adidas yeezy boost 350 pirate black restock new images of the adidas yeezy boost 350 moonrock are here adidas yeezy boost 350 moonrock yeezy boost 350 adidas yeezy 350 boost v2 turtle dove toddler yeezy boosts come turtle dove pirate black check adidas yeezy boost 350 turtle dove football cleats store list for adidas yeezy boost 350 tan white adidas yeezy 350 boost adidas yeezy 350 boost low yeezy boost 350 pirate black release details yeezy boost 350 v2 black white adidas yeezy 350 boost turtle dove re release restock