adidas nmd racer hot pink cq2442 release info adidas nmd racer cq2442 cq2032 release date adidas nmd racer solar pink cq2442 adidas nmd racer colorways release date adidas nmd racer primeknit colorways release dates adidas nmd racer core black solar pink adidas nmd racer solar pink release date adidas nmd racer solar pink adidas nmd racer hot pink cq2442 release info adidas nmd racer cq2442 cq2032 release date adidas nmd racer solar pink cq2442 adidas nmd racer colorways release date adidas nmd racer primeknit colorways release dates adidas nmd r1 linen camo releasing soon adidas nmd r1 primeknit linen khaki releases may adidas nmd r1 stlt linen cq2030 release date adidas nmd r1 primeknit stlt solar pink lifestyle look adidas nmd r1 primeknit stlt solar pink release date adidas nmd r1 primeknit stlt solar pink adidas nmd r1 primeknit stlt solar pink release date

Османи: Ако направиме што треба, во јуни очекувам датум за преговори


Оригинален напис: Meta.mk на 24-11-2017.

Bujar Osmani pratenichki prashanja Sobranie 24noe17 - screenshot

Во јуни чекаме датум за почеток на преговори со ЕУ, се разбира ако ја завршиме работата како што треба, порача вицепремиерот за европски прашања Бујар Османи вечерва во Собранието, на седницата посветена на пратеничките прашања.

Одговарајќи му на пратеникот Артан Груби што се работи на планот на евроинтеграциите, Османи рече политичката одговорност и на власта и на опозицијата е да се добие датум за преговори и повика на конзенсуз на владејачкото мнозинство и на опозицијата за да се исполнат обврските и да се донесат бараните законски решенија.

– Контактирав и со претседателот Иванов и упатувам апел и до пратениците. Консензусот не сме го смислиле ние, сите други пред нас тоа го направија. Да ги стопираме партиските агенди бар јуни, за да ги постигнеме целите, оти не знаеме кога оваа политичка можност ќе се врати повторно – порача Османи.

Тој рече дека политичката криза и наштетила на земјата, и во очите на нејзините пријатели и го успорила патот кон евроатлантските интеграции, а главната улога на мнозинството е да ја врати Македонија на евроатлантскиот пат.

– Во јануари почнува да се изготвува извештајот, а ние реформите мора да исполниме до 31 декември. Главните столбови се реформите на судството, тајните служби и јавната администрација. Мора да донесеме до 31 декември закони за  Советот за факти и Судскиот совет, за заштитата на сведоци – рече Османи.


0.0000000000000
adidas yeezy boost 350 v2 black red 2017 more images adidas yeezy boost 350 v2 blackwhite releases tomorrow how to get adidas yeezy boost 350 pirate black online adidas yeezy boost 350 v2 black white release reminder adidas yeezy 350 boost moonrock release date adidas yeezy boost 350 moonrock nike air max 95 light taupe adidas yeezy boost 350 pirate black restock new images of the adidas yeezy boost 350 moonrock are here adidas yeezy boost 350 moonrock yeezy boost 350 adidas yeezy 350 boost v2 turtle dove toddler yeezy boosts come turtle dove pirate black check adidas yeezy boost 350 turtle dove football cleats store list for adidas yeezy boost 350 tan white adidas yeezy 350 boost adidas yeezy 350 boost low yeezy boost 350 pirate black release details yeezy boost 350 v2 black white adidas yeezy 350 boost turtle dove re release restock