adidas nmd racer hot pink cq2442 release info adidas nmd racer cq2442 cq2032 release date adidas nmd racer solar pink cq2442 adidas nmd racer colorways release date adidas nmd racer primeknit colorways release dates adidas nmd racer core black solar pink adidas nmd racer solar pink release date adidas nmd racer solar pink adidas nmd racer hot pink cq2442 release info adidas nmd racer cq2442 cq2032 release date adidas nmd racer solar pink cq2442 adidas nmd racer colorways release date adidas nmd racer primeknit colorways release dates adidas nmd r1 linen camo releasing soon adidas nmd r1 primeknit linen khaki releases may adidas nmd r1 stlt linen cq2030 release date adidas nmd r1 primeknit stlt solar pink lifestyle look adidas nmd r1 primeknit stlt solar pink release date adidas nmd r1 primeknit stlt solar pink adidas nmd r1 primeknit stlt solar pink release date

Средба на Манчевски со Дезир: Мотори на медиумските реформи мора да бидат медиумските работници


Оригинален напис: Македонија – А1он на 14-11-2017.

Министерот за информатичко општество и администрација Дамјан Манчевски, денеска оствари средба со претставникот на ОБСЕ за слобода на медиуми, Харлем Дезир.

На средбата министерот Манчевски се осврна на процесот на подготовка на Предлог-Законот за измени и дополнување на Законот за аудио и аудиовизулени медиумски услуги.

Дезир ги поздрави заложбите на Министерството за информатичко општество и администрација за обезбедување на простор за слободни медиуми што како што истакна е од фундаментално значење за демократијата во една земја.

„ОБСЕ е наш постојан партнер особено во делот на медиумите. Предлог верзијата на Законот за измени и дополнувања на Законот за Аудио и аудиовизулени медиумски услуги пред да биде објавена на ЕНЕР беше испратена до канцеларијата на ОБСЕ во Виена, од каде добивме позитивни коментари. Но, добивме и забелешки кои се објавени на веб страната на МИОА и кои се интегрирани во предлог верзијата на законот“, истакна министерот Манчевски по завршувањето на средбата.

„Заеднички став на ОБСЕ и Владата е дека е од особено значење процесот да биде транспарентен и отворен за придонес од сите засегнати страни до неговото финализирање. Во сензитивна област како што се медиумите, Владата и Собранието се тие кои ги прават законските измени, но мотори на медиумските реформи мора да бидат самите медиумски работници“, заклучи министерот.

„Ми претставува особено задоволство што реформите во медиумската сфера се на агендата на Владата. Ние сме во постојана комуникација затоа што сме убедени дека Законот за АВМУ е многу важен закон и измените ќе придонесат кон подобрување на состојбата на МРТВ, во независноста во работењето и подобрување на улогата на Агенцијата “, посочи Дезир.

Тој ја поздрави одлуката на Владата за укинување на владините реклами, како еден од механизмите со кои во изминатиот период се вршеше притисок врз медиумите.

„Со укинувањето на владините реклами и со останатите измени во Законот за АВМУ, се оневозможува контролата и притисокот во медиумите“, смета Дезир.

Тој исто така ги поздрави и заложбите на МИОА, на Дигиталниот Самит за земјите од Западен Балкан, што ќе се одржи на пролет следната година, да се наметне и проблемот со лажните вести, како предизвик за медиумите и владите на глобално ниво.


0.0000000000000
adidas yeezy boost 350 v2 black red 2017 more images adidas yeezy boost 350 v2 blackwhite releases tomorrow how to get adidas yeezy boost 350 pirate black online adidas yeezy boost 350 v2 black white release reminder adidas yeezy 350 boost moonrock release date adidas yeezy boost 350 moonrock nike air max 95 light taupe adidas yeezy boost 350 pirate black restock new images of the adidas yeezy boost 350 moonrock are here adidas yeezy boost 350 moonrock yeezy boost 350 adidas yeezy 350 boost v2 turtle dove toddler yeezy boosts come turtle dove pirate black check adidas yeezy boost 350 turtle dove football cleats store list for adidas yeezy boost 350 tan white adidas yeezy 350 boost adidas yeezy 350 boost low yeezy boost 350 pirate black release details yeezy boost 350 v2 black white adidas yeezy 350 boost turtle dove re release restock