adidas nmd racer hot pink cq2442 release info adidas nmd racer cq2442 cq2032 release date adidas nmd racer solar pink cq2442 adidas nmd racer colorways release date adidas nmd racer primeknit colorways release dates adidas nmd racer core black solar pink adidas nmd racer solar pink release date adidas nmd racer solar pink adidas nmd racer hot pink cq2442 release info adidas nmd racer cq2442 cq2032 release date adidas nmd racer solar pink cq2442 adidas nmd racer colorways release date adidas nmd racer primeknit colorways release dates adidas nmd r1 linen camo releasing soon adidas nmd r1 primeknit linen khaki releases may adidas nmd r1 stlt linen cq2030 release date adidas nmd r1 primeknit stlt solar pink lifestyle look adidas nmd r1 primeknit stlt solar pink release date adidas nmd r1 primeknit stlt solar pink adidas nmd r1 primeknit stlt solar pink release date

Заев очекува жестока реакција од Русија при влегување во НАТО: Јас сум подготвен на последиците, што биде нека биде!


Оригинален напис: Фокус на 05-11-2017.

Македонскиот премиер Зоран Заев во интервју за радиото „Антена М“ од изјави дека очекува жестока реакција од Русија кога ќе дојде време Македонија да влезе во НАТО, исто како што беше случајот со Црна Гора. -Како реагираа околу Црна Гора,…

0.0000000000000

Наставнички пленум: Покачувањето од 5 отсто е недоволно, ако буџетот е празен нека се намали администрацијата


Оригинален напис: Фокус на 05-11-2017.

Наставничкиот пленум преку писмено соопштение изрази незадоволство од најавеното покачување на платите во образованието од 5 проценти. „Платите на просветните работници во Македонија се едни од најниските во регионот. Дополнително, наставниците не добиваат надоместоци за својата прекувремена работа која не…

0.0000000000000

Реакција на Наставничкиот пленум по повод најавените 5% зголемување на платите објавени во Предлог-буџетот за 2018 г.


Оригинален напис: Македонија – А1он на 05-11-2017.

Наставничкиот пленум реагираше преку писмено соопштение по повод најавените 5% зголемување на платите објавени во Предлог-буџетот за 2018 г. Реакцијата ја објавуваме интегрално. „Наставничкиот пленум го изразува своето незадоволство во врска со најавите за зголемување на платите на просветните работници…

0.0000000000000

Заев утре ќе се сретне со Курц во Виена


Оригинален напис: Фокус на 05-11-2017.

Премиерот Зоран Заев и вицепремиерот Кочо Анѓушев утре ќе учествуваат на Економскиот форум „Дијалог за иднината 2017“, што се одржува во Виена, Австрија. Заев ќе има обраќање во рамките на дебатата на тема „Регионалната соработка како дел од европските интеграции“,…

0.0000000000000

Денови на словенечка книжевност во Република Македонија


Оригинален напис: okno.mk/statii на 05-11-2017.

НУБ „Св. Климент Охридски“ во соработка со Националната и универзитетска библиотека од Љубљана, на 7 ноември 2017 година, ја организира манифестацијата „Денови на словенечка книжевност во Република Македонија“. повеќе…

0.0000000000000

„Документите од рајот“ го претставија скриеното богатство на светските елити


Оригинален напис: Meta.mk на 05-11-2017.

Околу 13,4 милиони документи, кои го претставуваат богатството на светските елити и начините на кои се криеле парите, беа објавени денеска од Меѓународниот конзорциум на истражувачки новинари и нивните партнери, весниците „Њујорк тајмс“, „Зидојче цајтунг“, „Гардијан“ и британскиот јавен радиодифузер…

0.0000000000000

Прирачник за оданочување на невладиниот сектор


Оригинален напис: Правдико на 05-11-2017.

За разлика од профитните субјекти, здруженијата на граѓани и фондациите примерно не се основани за вршење на стопанска дејност од која ќе остваруваат профит. Тие спроведуваат активности во делот на граѓанското општество, развојот на демократијата, еднаквоста, едукацијата, животната средина, инклузивоста,……

0.0000000000000

Прирачник за фирми за учество во јавните набавки


Оригинален напис: Правдико на 05-11-2017.

Покрај постоењето на Законот за јавни набавки и подзаконските акти, учесниците во процесот на спроведувањето на постапките често наидуваат на значајни тешкотии во нивната практична примена, а со нив особено се соочуваат учесниците-понудувачи при подготвувањето на својата понуда. Одредбите од…

0.0000000000000

Спас за Валандово: Изградбата на рудникот Казандол е се поголема опасност за почвата и водата


Оригинален напис: Фокус на 05-11-2017.

Граѓанското здружение Спас за Валандово денеска уште еднаш предупреди дека изградбата на рударскиот комплекс Казандол, која е во тек, претставува се поголема опасност за почвата и водата. На својата Фејсбук страница Здружението објави серија фотографии за кои вели дека се…

0.0000000000000

Уапсени принцови и министри во Саудиска Арабија


Оригинален напис: Правдико на 05-11-2017.

Кралот на Саудиска Арабија, Салман Ал Сауд сменил двајца клучни членови на власта, со што најверојатно ќе се зацврсти моќта на крунисаниот принц Мухамед бин Салман. Кралот соопшти и дека 11 принцови, четворица актуелни министри и дузина поранешни министри се…

0.0000000000000
adidas yeezy boost 350 v2 black red 2017 more images adidas yeezy boost 350 v2 blackwhite releases tomorrow how to get adidas yeezy boost 350 pirate black online adidas yeezy boost 350 v2 black white release reminder adidas yeezy 350 boost moonrock release date adidas yeezy boost 350 moonrock nike air max 95 light taupe adidas yeezy boost 350 pirate black restock new images of the adidas yeezy boost 350 moonrock are here adidas yeezy boost 350 moonrock yeezy boost 350 adidas yeezy 350 boost v2 turtle dove toddler yeezy boosts come turtle dove pirate black check adidas yeezy boost 350 turtle dove football cleats store list for adidas yeezy boost 350 tan white adidas yeezy 350 boost adidas yeezy 350 boost low yeezy boost 350 pirate black release details yeezy boost 350 v2 black white adidas yeezy 350 boost turtle dove re release restock