adidas nmd racer hot pink cq2442 release info adidas nmd racer cq2442 cq2032 release date adidas nmd racer solar pink cq2442 adidas nmd racer colorways release date adidas nmd racer primeknit colorways release dates adidas nmd racer core black solar pink adidas nmd racer solar pink release date adidas nmd racer solar pink adidas nmd racer hot pink cq2442 release info adidas nmd racer cq2442 cq2032 release date adidas nmd racer solar pink cq2442 adidas nmd racer colorways release date adidas nmd racer primeknit colorways release dates adidas nmd r1 linen camo releasing soon adidas nmd r1 primeknit linen khaki releases may adidas nmd r1 stlt linen cq2030 release date adidas nmd r1 primeknit stlt solar pink lifestyle look adidas nmd r1 primeknit stlt solar pink release date adidas nmd r1 primeknit stlt solar pink adidas nmd r1 primeknit stlt solar pink release date

Рахој побара суспендирање на каталонската влада и предвремени избори во покраината


Оригинален напис: Meta.mk на 21-10-2017.

marijano rahoj

Шпанската влада на денешната вонредна седница донела одлука за распуштање на каталонската влада и одржување на вонредни избори во покраината, соопшти по седницата шпанскиот премиер, Маријано Рахој.

Тој изјави дека владата во Мадрид не сакала, но била приморана да го примени членот 155 од уставот на Шпанија, поради однесувањето на каталонските власти со иницијативата за прогласување на независност на покраината.

Рахој изјави дека не се укинува автономијата на Каталонија, туку дека само се суспендира покраинската влада и се „отстрануваат локалните функционери, кои го прекршија законот“.

Шпанскиот премиер рече дека бара дозвола да го распушти каталонскиот парламент и да распише предвремени избори во регионот, во рок од шест месеци.

Активирањето на членот 155 од уставот, односно барањата на Рахој мора да ги одобри горниот дом на шпанскиот Сенат пред одлуката да стапи на сила. Гласањето во Сенатот, според шпанските медиуми, се очекува да биде в петок, на 27 октомври.

Според членот 155, доколку регионална влада ги прекрши своите уставни обврски или постапува на начин кој сериозно го загрозува општиот интерес на Шпанија, официјален Мадрид може да преземе неопходни мерки со сила да ја натера (регионалната влада) на соработка или да го заштити општиот интерес.

Рахој изјави дека неговата влада презела мерки без преседан за да го зачува законскиот поредок, за да се обезбеди неутралноста на регионалните институции, да се гарантира зачувување на јавните сервиси и економските активности и да се зачуваат правата на сите граѓани.

Кризата во односите меѓу Барселона и Мадрид избувна по референдумот за независност на Каталонија, што се одржа на 1 октомври, кој уставниот суд на Шпанија претходно го забрани.


0.0000000000000
adidas yeezy boost 350 v2 black red 2017 more images adidas yeezy boost 350 v2 blackwhite releases tomorrow how to get adidas yeezy boost 350 pirate black online adidas yeezy boost 350 v2 black white release reminder adidas yeezy 350 boost moonrock release date adidas yeezy boost 350 moonrock nike air max 95 light taupe adidas yeezy boost 350 pirate black restock new images of the adidas yeezy boost 350 moonrock are here adidas yeezy boost 350 moonrock yeezy boost 350 adidas yeezy 350 boost v2 turtle dove toddler yeezy boosts come turtle dove pirate black check adidas yeezy boost 350 turtle dove football cleats store list for adidas yeezy boost 350 tan white adidas yeezy 350 boost adidas yeezy 350 boost low yeezy boost 350 pirate black release details yeezy boost 350 v2 black white adidas yeezy 350 boost turtle dove re release restock