adidas nmd racer hot pink cq2442 release info adidas nmd racer cq2442 cq2032 release date adidas nmd racer solar pink cq2442 adidas nmd racer colorways release date adidas nmd racer primeknit colorways release dates adidas nmd racer core black solar pink adidas nmd racer solar pink release date adidas nmd racer solar pink adidas nmd racer hot pink cq2442 release info adidas nmd racer cq2442 cq2032 release date adidas nmd racer solar pink cq2442 adidas nmd racer colorways release date adidas nmd racer primeknit colorways release dates adidas nmd r1 linen camo releasing soon adidas nmd r1 primeknit linen khaki releases may adidas nmd r1 stlt linen cq2030 release date adidas nmd r1 primeknit stlt solar pink lifestyle look adidas nmd r1 primeknit stlt solar pink release date adidas nmd r1 primeknit stlt solar pink adidas nmd r1 primeknit stlt solar pink release date

Шпанија се заканува со целосно укинување на автономијата на Каталонија


Оригинален напис: Meta.mk на 18-10-2017.

katalonija

Шпанските власти денеска соопштија дека се укинува делумно или целосно автономијата на областа Каталонија, ако регионалните лидери не се откажат од независност.

– Ако претседателот на Каталонија, Кралес Пучдемон, не се откаже од независноста, тогаш ќе биде применет член 155 од Уставот, кој овозможува укинување на автономијата – изјави потпретседателската на шпанската влада, Сораја Саенс де Снатамарија.

Шпанскиот премиер, Маријано Рахој, денеска го повика каталонскиот лидер, Карлес Пучдемон, да „дејствува разумно“, бидејќи се приближува рокот кој североисточниот регион го доби за да се откаже од тенденциите за независност.
– Барам од Пучдемон да дејствува разумно, на урамнотежен начин, да го стави интересите на граѓаните во прв план – порача Рахој во шпанскиот парламент.

Заменичката на Рахој, Саенс де Сантамарија, 24 часа пред истекот на рокот што Мадрид ѝ го даде на Барселона, изјави дека Шпанија настојува привремено да ја укине каталонската автономија доколку лидерите не се откажат од независност.
Рокот во кој Пучдемон треба да изјасни истекува утре во 10 часот по локално време.


0.0000000000000
adidas yeezy boost 350 v2 black red 2017 more images adidas yeezy boost 350 v2 blackwhite releases tomorrow how to get adidas yeezy boost 350 pirate black online adidas yeezy boost 350 v2 black white release reminder adidas yeezy 350 boost moonrock release date adidas yeezy boost 350 moonrock nike air max 95 light taupe adidas yeezy boost 350 pirate black restock new images of the adidas yeezy boost 350 moonrock are here adidas yeezy boost 350 moonrock yeezy boost 350 adidas yeezy 350 boost v2 turtle dove toddler yeezy boosts come turtle dove pirate black check adidas yeezy boost 350 turtle dove football cleats store list for adidas yeezy boost 350 tan white adidas yeezy 350 boost adidas yeezy 350 boost low yeezy boost 350 pirate black release details yeezy boost 350 v2 black white adidas yeezy 350 boost turtle dove re release restock