adidas nmd racer hot pink cq2442 release info adidas nmd racer cq2442 cq2032 release date adidas nmd racer solar pink cq2442 adidas nmd racer colorways release date adidas nmd racer primeknit colorways release dates adidas nmd racer core black solar pink adidas nmd racer solar pink release date adidas nmd racer solar pink adidas nmd racer hot pink cq2442 release info adidas nmd racer cq2442 cq2032 release date adidas nmd racer solar pink cq2442 adidas nmd racer colorways release date adidas nmd racer primeknit colorways release dates adidas nmd r1 linen camo releasing soon adidas nmd r1 primeknit linen khaki releases may adidas nmd r1 stlt linen cq2030 release date adidas nmd r1 primeknit stlt solar pink lifestyle look adidas nmd r1 primeknit stlt solar pink release date adidas nmd r1 primeknit stlt solar pink adidas nmd r1 primeknit stlt solar pink release date

Проштална средба на Џафери со словачкиот амбасадор Безак


Оригинален напис: Македонија – А1он на 12-10-2017.

Претседателот на Собранието на Република Македонија Талат Џафери денеска го прими во проштална посета амбасадорот на Словачката Република во РМ, Мартин Безак.

Како што соопшти собраниската прес-служба, Џафери на средбата изразил искрена благодарност за огромната билатерална поддршка што Словачката Република и ја дава во справувањето со мигрантската криза, преку конкретна материјална и човечка помош.

– Словачка Република, како и другите држави од Вишеградската група, ја препозна сериозноста на кризата и понуди соодветна помош во справување со последиците, бидејќи Република Македонија ги бранеше границите за Словачката Република, но и за цела Европа. Истовремено, беше поздравена досегашната поддршка што Словачката Република ја дава на Република Македонија на планот на нејзината интеграција во Европската Унија и НАТО, се вели во соопштението.

Амбасадорот Безак истакнал дека Република Македонија има искрен и стабилен партнер во неговата држава, партнер кој и на билатерално и на мултилатерално ниво и во иднина ќе дава континуирана поддршка на евроатланската интеграција и стабилност на земјата на меѓународен план.

Тој посочил дека нивниот, како што рекол, врвен дипломат Мирослав Лајчак, е претседател на Генералното собрание на ОН и Република Македонија може да смета на стабилна поддршка таму.

Покрај тоа, наредната година Словачката Република го презема претседавањето со Вишеградската група, а од 2019 година и претседавањето со ОБСЕ. Овие меѓународни форуми претставуваат широк простор за лобирање и решавање на актуелни прашања кои се во доменот на меѓународната мултилатерална и билатерална дипломатија и во истите Словачката Република цврсто ќе ги брани интересите на Република Македонија.

Амбасадорот Безак информирал и за започнување на меѓународниот проект „Национална конвенција за Европската унија“.

– Тоа е проект кој мошне успешно се применува веќе неколку години во сите држави од регионот на Западен Балкан, освен во Република Македонија и Република Косово. Проектот дава стручна и компетентна помош во процесот на започнувањето на преговори со Европската комисија и е инклузивен форум кој ги опфаќа сите сегменти на државата – државните институции, граѓанското општество, бизнис заедницата, религиозните институции и, досега, неговото беспрекорно функционирање покажа видливи и позитивни резултати. Следниот месец се очекува официјално отпочнување на Проектот за Република Македонија во Скопје, по што ќе следат серија активности за негова имплементација, се вели во соопштението.

Претседателот на Собранието изразил силна поддршка за проектот и истакнал дека институцијата со која тој раководи и понатаму ќе остане отворена за секаков вид иницијативи со кои се унапредува меѓународната позиција на државата и се зацврстуваат нејзините внатрешни капацитети.

Изразил готовност за предлогот дел од активностите на овој Проект да се реализираат во Собранието на Република Македонија, бидејќи, како што рекол, тој е наменет за граѓаните на Република Македонија, а Собранието е нивен дом.

Соговорниците разговарале и за повеќе други актуелни прашања, како и за следните приоритетни активности на Собранието по завршувањето на локалните избори.

Било констатирано дека парламентарната дипломатија дава широки можности за унапредување на поблиска интерпарламентарна дипломатија, како на ниво на претседатели на парламенти, така и на ниво на пратенички групи за соработка.


0.0000000000000
adidas yeezy boost 350 v2 black red 2017 more images adidas yeezy boost 350 v2 blackwhite releases tomorrow how to get adidas yeezy boost 350 pirate black online adidas yeezy boost 350 v2 black white release reminder adidas yeezy 350 boost moonrock release date adidas yeezy boost 350 moonrock nike air max 95 light taupe adidas yeezy boost 350 pirate black restock new images of the adidas yeezy boost 350 moonrock are here adidas yeezy boost 350 moonrock yeezy boost 350 adidas yeezy 350 boost v2 turtle dove toddler yeezy boosts come turtle dove pirate black check adidas yeezy boost 350 turtle dove football cleats store list for adidas yeezy boost 350 tan white adidas yeezy 350 boost adidas yeezy 350 boost low yeezy boost 350 pirate black release details yeezy boost 350 v2 black white adidas yeezy 350 boost turtle dove re release restock