adidas nmd racer hot pink cq2442 release info adidas nmd racer cq2442 cq2032 release date adidas nmd racer solar pink cq2442 adidas nmd racer colorways release date adidas nmd racer primeknit colorways release dates adidas nmd racer core black solar pink adidas nmd racer solar pink release date adidas nmd racer solar pink adidas nmd racer hot pink cq2442 release info adidas nmd racer cq2442 cq2032 release date adidas nmd racer solar pink cq2442 adidas nmd racer colorways release date adidas nmd racer primeknit colorways release dates adidas nmd r1 linen camo releasing soon adidas nmd r1 primeknit linen khaki releases may adidas nmd r1 stlt linen cq2030 release date adidas nmd r1 primeknit stlt solar pink lifestyle look adidas nmd r1 primeknit stlt solar pink release date adidas nmd r1 primeknit stlt solar pink adidas nmd r1 primeknit stlt solar pink release date

Со показна вежба, во Дебар одбележан Денот на пожарникарите


Оригинален напис: Македонија – А1он на 19-05-2017.

Со показна вежба, извлекување повредено лице во запален автомобил при сообраќајна несреќа, Дебарската територјална противпожарна единица го одбележа, 20 мај, Денот на пожарникарите.

Показната вежба се одржа во центарот на градот, а ја следеа голем број граѓани, претставници на институции, како и градоначалниците на Дебар, Центар Жупа и Маврово Ростуше, каде дебарските пожарникари гаснат пожари.

Пожарникарите на вежбата ја потврдија нивната подготвеност за брза, навремена и успешна интервенција.

– Честирајќи ви го денот сакам да ви искажам голема благодарност и признание за вашата максимална пожртвуваност. Активни сте секаде каде што за тоа има потреба, во општина Дебар, Центар Жупа, Маврово Ростуше, но вашата хуманост ја покажувате и со фактот што, по потреба интервенирате и во пограничните делови на соседна Албанија. И досега и во наредниот период ќе настојуваме за што подобро опремување на единицата, зашто сето тоа е во интерес на граѓаните, рече дебарскиот градоначалник Ружди Љата.

Голема благодрност што со брзата интервенција спречиле поголеми катастрофи и секако добрата соработка искажаа и градоначалниците на Центар Жупа, Аријан Ибраим и на Маврово Ростуше, Мукрем Мехмеди. Тие изразија верба дека добрата соработка и разбирање на продолжи и во иднина и посакаа единцата да има што помалку работа.

Сепак, според статистичките податоци кои ги соопшти командирот на ТППЕ, Џетан Мифтароски, во измнатиот период од годинава, споредено со истиот период лани, едницата имала повеќе интервенци.

– Од почетокот на годинава имавме 56 пожари или 70 отсто повеќе споредено со лани истиот период. Од вкупниот бро,ј 40 пожари се во објекти и причинетата материјална штета е поголема, посочи Мифтароски.

Тој од претставник на фабриката „Кнауф“ прими донација вакум пумпа за вода, што е последователна донација од оваа компанија, која претходно донираше противпожарно возило.


0.0000000000000
adidas yeezy boost 350 v2 black red 2017 more images adidas yeezy boost 350 v2 blackwhite releases tomorrow how to get adidas yeezy boost 350 pirate black online adidas yeezy boost 350 v2 black white release reminder adidas yeezy 350 boost moonrock release date adidas yeezy boost 350 moonrock nike air max 95 light taupe adidas yeezy boost 350 pirate black restock new images of the adidas yeezy boost 350 moonrock are here adidas yeezy boost 350 moonrock yeezy boost 350 adidas yeezy 350 boost v2 turtle dove toddler yeezy boosts come turtle dove pirate black check adidas yeezy boost 350 turtle dove football cleats store list for adidas yeezy boost 350 tan white adidas yeezy 350 boost adidas yeezy 350 boost low yeezy boost 350 pirate black release details yeezy boost 350 v2 black white adidas yeezy 350 boost turtle dove re release restock