adidas nmd racer hot pink cq2442 release info adidas nmd racer cq2442 cq2032 release date adidas nmd racer solar pink cq2442 adidas nmd racer colorways release date adidas nmd racer primeknit colorways release dates adidas nmd racer core black solar pink adidas nmd racer solar pink release date adidas nmd racer solar pink adidas nmd racer hot pink cq2442 release info adidas nmd racer cq2442 cq2032 release date adidas nmd racer solar pink cq2442 adidas nmd racer colorways release date adidas nmd racer primeknit colorways release dates adidas nmd r1 linen camo releasing soon adidas nmd r1 primeknit linen khaki releases may adidas nmd r1 stlt linen cq2030 release date adidas nmd r1 primeknit stlt solar pink lifestyle look adidas nmd r1 primeknit stlt solar pink release date adidas nmd r1 primeknit stlt solar pink adidas nmd r1 primeknit stlt solar pink release date

Шведска се откажува од истрагата за Асанж


Оригинален напис: Правдико на 19-05-2017.

Шведска наскоро би можела да го повлече налогот за апсење на Џулијан Асанж, основачот на Викиликс, кој во оваа земја се сомничи за силување. Имено, директорката на Јавното обвинителство на Шведска во петокот изјавила дека властите побарале од судот да го повлече налогот за апсење на Азанж и да биде завршен седумгодишниот процес кој се води против него.

„Главната обвинителка Маријан Нај денеска одлучи да ја прекине прелиминарната истрага за наводното силување за кое е осомничен Асанж“, се наведува во соопштението испратено од канцеларијата на обвинителката.

Џулијан Асанж стана планетарно познат откако Викиликс објави доверливи документи на Пентагон поврзани со Авганистан. Приказната ја пренесоа Гардија, Опсервер, Њујорк тајмс, Шпигл, а тој стана топ вест и лице од насловните страници.

Асанж и претходно преку Викиликс објавуваше доверливи документи, но во врска со Авганистан објави 90.000 документи кои им станаа достапни на сите, а тој стана во исто време и херој и предавник.

Откако документите за Авганистан беа објавени, против Асанж во Шведска беше покрената истрага поради обвиненија за силување и сексуално вознемирување и тогаш беше издаден налог за негово приведување.

Тој одби да им се предаде на властите бидејќи стравуваше дека ќе биде екстрадиран во САД, чии правосудни органи исто така бараат негово приведување. САД сметаат дека со објавувањето на документите, Асанж ѝ наштетил на американската национална безбедност.

Оттогаш Џулијан Асанж се наоѓа во амбасадата на Еквадор во Лондон.

Извор: Макфакс


0.0000000000000
adidas yeezy boost 350 v2 black red 2017 more images adidas yeezy boost 350 v2 blackwhite releases tomorrow how to get adidas yeezy boost 350 pirate black online adidas yeezy boost 350 v2 black white release reminder adidas yeezy 350 boost moonrock release date adidas yeezy boost 350 moonrock nike air max 95 light taupe adidas yeezy boost 350 pirate black restock new images of the adidas yeezy boost 350 moonrock are here adidas yeezy boost 350 moonrock yeezy boost 350 adidas yeezy 350 boost v2 turtle dove toddler yeezy boosts come turtle dove pirate black check adidas yeezy boost 350 turtle dove football cleats store list for adidas yeezy boost 350 tan white adidas yeezy 350 boost adidas yeezy 350 boost low yeezy boost 350 pirate black release details yeezy boost 350 v2 black white adidas yeezy 350 boost turtle dove re release restock