Јапонската влада усвои закон што му овозможува на царот да абдицира


Оригинален напис: Правдико на 19-05-2017.

Јапонската влада во петок го усвои законот кој на царот Акихито ќе му овозможи абдикација следната година.

Акихито со години има проблеми со здравјето и минатата година навести дека има желба да абдицира. Но, постоечките јапонски закони не предвидуваат таква можност.

Законот усвоен во петок посебно е донесен за Акихито и нема да важи за следните цареви.

Се претпоставува дека Акихито би можел да абдицира во декември 2018 година, кога ќе има 85 години.

Престолот на хризантемата ќе го наследи неговиот 56 годишен син Нарухито.

Јапонското царско семејство тврди дека има најдолга наследна линија на светот, која трае подолго од 2600 години.

Извор: Макфакс


0.0000000000000
adidas yeezy boost 350 v2 black red 2017 more images adidas yeezy boost 350 v2 blackwhite releases tomorrow how to get adidas yeezy boost 350 pirate black online adidas yeezy boost 350 v2 black white release reminder adidas yeezy 350 boost moonrock release date adidas yeezy boost 350 moonrock nike air max 95 light taupe adidas yeezy boost 350 pirate black restock new images of the adidas yeezy boost 350 moonrock are here adidas yeezy boost 350 moonrock yeezy boost 350 adidas yeezy 350 boost v2 turtle dove toddler yeezy boosts come turtle dove pirate black check adidas yeezy boost 350 turtle dove football cleats store list for adidas yeezy boost 350 tan white adidas yeezy 350 boost adidas yeezy 350 boost low yeezy boost 350 pirate black release details yeezy boost 350 v2 black white adidas yeezy 350 boost turtle dove re release restock