adidas nmd racer hot pink cq2442 release info adidas nmd racer cq2442 cq2032 release date adidas nmd racer solar pink cq2442 adidas nmd racer colorways release date adidas nmd racer primeknit colorways release dates adidas nmd racer core black solar pink adidas nmd racer solar pink release date adidas nmd racer solar pink adidas nmd racer hot pink cq2442 release info adidas nmd racer cq2442 cq2032 release date adidas nmd racer solar pink cq2442 adidas nmd racer colorways release date adidas nmd racer primeknit colorways release dates adidas nmd r1 linen camo releasing soon adidas nmd r1 primeknit linen khaki releases may adidas nmd r1 stlt linen cq2030 release date adidas nmd r1 primeknit stlt solar pink lifestyle look adidas nmd r1 primeknit stlt solar pink release date adidas nmd r1 primeknit stlt solar pink adidas nmd r1 primeknit stlt solar pink release date

Грчкото собрание одобри нов пакет мерки за штедење


Оригинален напис: Meta.mk на 19-05-2017.

grcki-parlament

Со 153 гласа „за“, грчкото собрание го одобри новиот пакет мерки договорен со меѓународните кредитори, со што се отвора пат за исплаќање на новата рата од грчкиот кредит. Против мерките беа 128 пратеници од опозицијата, а пакетот, кој дел од грчките медиуми го претставуваат како четврти меморандум за штедење, го поддржаа само пратениците од владејачките партии СИРИЗА и Независни Грци.

На гласањето му претходеше тензична атмосфера, кавги и жестоки дискусии меѓу владата и опозицијата. Опозициските партии строго го критикуваа премиерот Алексис Ципрас за некомпетентност и за ново оптоварување на граѓаните.
Со новиот пакет мерки се одобруваат нови стегања на ременот за платите и за пензиите, но и одредени „антимерки“, односно мерки за помош на социјално ранливите категории, кои грчката влада ќе може да ги преземе доколку ги исполни одредените фискални цели договорени со кредиторите.

Грчката влада се надева дека со одобрувањето на овој пакет кредиторите конечно ќе го стават на маса прашањето за кратење и за реструктуирање на грчкиот долг. Премиерот Ципрас по гласањето испрати директна порака до кредиторите дека Грција го исполнила својот дел од договорот и дека топката сега е кај кредиторите, кои, како што изјави, редно е да ги исполнат своите ветувања.

„Со резултатите од гласањето Грција го одржува својот дел од договореното и топката сега е кај кредиторите. Нивен ред е да ги исполнат ветувањата како што направивме и ние. Чекаме и имаме право еврогрупата да донесе одлука за уредување на грчкиот долг која ќе биде во согласност со жртвите на грчкиот народ“, истакна Ципрас.

Паралелно со тензичната атмосфера во собранието, жестоко беше и пред него, за време на граѓанските протести. Мала група маскирани демонстранти ја нападнаа полицијата со молотови коктели и предизвикаа краткотрајни насилни инциденти. На гласањето му претходеа дводневни протести на вработените во јавниот и во приватниот сектор, во знак на незадоволство од одлучноста на владата да се прифатат нови мерки што би имале нови финансиски последици за граѓаните.


0.0000000000000
adidas yeezy boost 350 v2 black red 2017 more images adidas yeezy boost 350 v2 blackwhite releases tomorrow how to get adidas yeezy boost 350 pirate black online adidas yeezy boost 350 v2 black white release reminder adidas yeezy 350 boost moonrock release date adidas yeezy boost 350 moonrock nike air max 95 light taupe adidas yeezy boost 350 pirate black restock new images of the adidas yeezy boost 350 moonrock are here adidas yeezy boost 350 moonrock yeezy boost 350 adidas yeezy 350 boost v2 turtle dove toddler yeezy boosts come turtle dove pirate black check adidas yeezy boost 350 turtle dove football cleats store list for adidas yeezy boost 350 tan white adidas yeezy 350 boost adidas yeezy 350 boost low yeezy boost 350 pirate black release details yeezy boost 350 v2 black white adidas yeezy 350 boost turtle dove re release restock