adidas nmd racer hot pink cq2442 release info adidas nmd racer cq2442 cq2032 release date adidas nmd racer solar pink cq2442 adidas nmd racer colorways release date adidas nmd racer primeknit colorways release dates adidas nmd racer core black solar pink adidas nmd racer solar pink release date adidas nmd racer solar pink adidas nmd racer hot pink cq2442 release info adidas nmd racer cq2442 cq2032 release date adidas nmd racer solar pink cq2442 adidas nmd racer colorways release date adidas nmd racer primeknit colorways release dates adidas nmd r1 linen camo releasing soon adidas nmd r1 primeknit linen khaki releases may adidas nmd r1 stlt linen cq2030 release date adidas nmd r1 primeknit stlt solar pink lifestyle look adidas nmd r1 primeknit stlt solar pink release date adidas nmd r1 primeknit stlt solar pink adidas nmd r1 primeknit stlt solar pink release date

Билјана – професорката што прва крена глас против екстерното: Колегите што до вчера молчеа од страв, денес охрабрено зборуваат !


Оригинален напис: Фокус на 19-05-2017.

Билјана Теохарева – Филипова, професорка по информатика и програмски јазици во СОУ „Коста Сусино“, Радовиш, и магистар по информатика, која минатата година беше првиот работник во образованието што го крена гласот против екстерното тестирање на учениците, и повика на петиција за негово укинување, вели дека е радосна што нејзината мисија се преточува во стварност.

Откако од СДСМ најавија дека екстерното тестирање ќе замине во заборав, поради негативните резултати кои што ги предизвика кај учениците, но и кај родителите и наставниците, Билјана вели дека во училниците гледа насмеани лица, на кои што се чита олеснувањето.

„Не сум изненадена што иницијативата за укинување на екстерното тестирање е поддржана од сите наставници, родители и ученици. Тоа беше еден од најголемите стресови за сите, и тоа на крајот на учебната година! Ги гледам насмеаните лица на децата кои велат – готово е, екстерно нема да има, и се сеќавам на нивните бледи лица и очи полни со страв минатата учебна година’’ – раскажува професорката.

Таа се присетува дека кога јавно прозборе за негативностите од тестирањето, лани во ,,Фокус’’ и го опиша стравот и стресот низ кој минуваат децата, имала поддршка од своите колеги, но речиси сите се плашеле да излезат како неа во јавност и да го кажат својот став.

,,Многу порано го кренав гласот против екстерното тестирање, и тогаш кажав, сите наставници се против, но за жал голем број од нив молчеа зошто се плашеа да изустат и збор против тогашната власт, а денес гледам охрабрено зборуваат дека треба да се укине. Добро е што барем стравот го снемува. И тоа е напредок имајќи предвид дека години наназад заканите, стравот и уцените беа над моралот и одговорноста. Но, доволно ми е да го видам олеснувањето во очите на учениците и се полнам со позитивна енергија зошто знам, доаѓаат многу подобри времиња и подобар систем на образование’’ – изјави професорката.

Таа отворено прозборе за стравот на учениците, но и на  родителите и наставниците, кои и покрај големото разочарување од екстерното тестирање не реагираа јавно.

Вики Клинчарова 


0.0000000000000
adidas yeezy boost 350 v2 black red 2017 more images adidas yeezy boost 350 v2 blackwhite releases tomorrow how to get adidas yeezy boost 350 pirate black online adidas yeezy boost 350 v2 black white release reminder adidas yeezy 350 boost moonrock release date adidas yeezy boost 350 moonrock nike air max 95 light taupe adidas yeezy boost 350 pirate black restock new images of the adidas yeezy boost 350 moonrock are here adidas yeezy boost 350 moonrock yeezy boost 350 adidas yeezy 350 boost v2 turtle dove toddler yeezy boosts come turtle dove pirate black check adidas yeezy boost 350 turtle dove football cleats store list for adidas yeezy boost 350 tan white adidas yeezy 350 boost adidas yeezy 350 boost low yeezy boost 350 pirate black release details yeezy boost 350 v2 black white adidas yeezy 350 boost turtle dove re release restock