where to buy white mountaineering adidas eqt boost 93 17 white mountaineering x adidas eqt 93 17 boost adidas eqt support adv triple black adidas eqt support adv sub green new adidas eqt adv support will release classic green accented color scheme adidas eqt support adv triple black turbo red adidas eqt support adv triple black releases summer adidas eqt support adv triple black available now adidas eqt support adv sub green available now adidas eqt support adv black turbo red adidas eqt support turbo pack adidas eqt adidas debuts springsummer 2017 eqt collection due january 26th adidas eqt adidas originals eqt black pack adidas eqt support black pack adidas originals eqt black pack adidas adds a new boost sole to the eqt support 9317 adidas eqt support 9317 blackpink adidas eqt support adv cool grey

(ВИДЕО) Андоновски: За 5 месеци на Гинекологија починале 61 новородено бебе


Оригинален напис: Македонија – А1он на 18-05-2017.

За само пет месеци на Гинеколошко-акушерската клиника починале 61 новородено бебе односно 30 отсто од вкупниот број на новороденчиња. Ова е нов, неславен рекорд за Македонија каде во последните неколку години ваквките црни статистики се во пораст.

Алармот беше вклучен минатата година кога во периодот од јануари до октомври починале вкупно 206 бебиња. И покрај ваквата ситуација надлежните државни институции се уште не преземаат ништо во врска со намалување на бројките на смртност кај новороденчињата за кои најверојатно не е запознаена Светската здравствена организација.

-Фрапантни се моменталните бројки за починатите бебиња заклучно до 4 мај оваа година. Таа бројка изнесува 61 умрено бебе. Процентот на смртност кај бебињата ја надминува и ланската бројка која што беше катастрофална. Во март оваа година, бројките стигаат до 33 бебчиња кои се умрени после одреден период по раѓањето, вели Андоновски за А1он.

Тој смета дека доста време се алармирало за целата ситуација, како треба да биде конципирана и средена, но сепак, како што вели Андоновски, недоволниот кадар, партизацијата во самиот сектор и самото одделение довело до тоа бројките да станат катастрофални.

Во 2010 година, Владата на Република Македонија ја усвои Стратегијата за безбедно мајчинство за периодот 2010-2015 чие спроведување требаше да резултира во подобрување на здрава и безбедна бременост како и значително намалување на смртноста на доенчињата. Исто така со стратегијата требаше да се обезбеди еднаков и ефикасен пристап до здравствените услуги и градење на капацитетите на обучениот кадар, но, по завршувањето на Стратегијата, не само што не се подобрија условите, туку и се влошија со поразителна статистика за смртност на доенчињата.

-Ваквите програми се изрекламирани, според нив треба да се работи за заштитата на мајките и децата, но сето тоа во Македонија не се одвива, а тоа се должи на лошиот менаџмент кој што во моментов работи во државата, вели Андоновски.

Виктор Јованов


0.0000000000000
adidas yeezy boost 350 v2 black red 2017 more images adidas yeezy boost 350 v2 blackwhite releases tomorrow how to get adidas yeezy boost 350 pirate black online adidas yeezy boost 350 v2 black white release reminder adidas yeezy 350 boost moonrock release date adidas yeezy boost 350 moonrock nike air max 95 light taupe adidas yeezy boost 350 pirate black restock new images of the adidas yeezy boost 350 moonrock are here adidas yeezy boost 350 moonrock yeezy boost 350 adidas yeezy 350 boost v2 turtle dove toddler yeezy boosts come turtle dove pirate black check adidas yeezy boost 350 turtle dove football cleats store list for adidas yeezy boost 350 tan white adidas yeezy 350 boost adidas yeezy 350 boost low yeezy boost 350 pirate black release details yeezy boost 350 v2 black white adidas yeezy 350 boost turtle dove re release restock