adidas nmd racer hot pink cq2442 release info adidas nmd racer cq2442 cq2032 release date adidas nmd racer solar pink cq2442 adidas nmd racer colorways release date adidas nmd racer primeknit colorways release dates adidas nmd racer core black solar pink adidas nmd racer solar pink release date adidas nmd racer solar pink adidas nmd racer hot pink cq2442 release info adidas nmd racer cq2442 cq2032 release date adidas nmd racer solar pink cq2442 adidas nmd racer colorways release date adidas nmd racer primeknit colorways release dates adidas nmd r1 linen camo releasing soon adidas nmd r1 primeknit linen khaki releases may adidas nmd r1 stlt linen cq2030 release date adidas nmd r1 primeknit stlt solar pink lifestyle look adidas nmd r1 primeknit stlt solar pink release date adidas nmd r1 primeknit stlt solar pink adidas nmd r1 primeknit stlt solar pink release date

Донација на флејти за оркестарот во основното училиште „Јоаким Крчоски“ во Крива Паланка


Оригинален напис: Македонија – А1он на 21-04-2017.

Оркестарот при музичката паралелка во основното општинско училиште „Јоаким Крчоски“ во Крива Паланка доби донација од 40 блок флејти од општината.

Донацијата ја врачи градоначалникот на Крива Паланка, Арсенчо Алексовски.

Оркестарот функционира при музичката паралелка со која раководи професор Лариса Жулина-Митовски, а донацијата им беше врачена денес, на патрон-празникот на ООУ „Јоаким Крчовски“.

– Успесите на младите музички таленти се и наша гордост, бидејќи тие ја промовираат општината на настапите на државни, но и меѓународни настапи каде успешно се претставуваат и бележат солидни резултати. Овие флејти се мал придонес кон нивниот опус инструменти на кои музицираат и се надградуваат во оваа уметност, рече Алексовски.

Професорката Жулина-Митовски нагласи дека поддршката од општината е континуирана.

– Со овој гест продолжува поддршката за оркестарот од локалната самоуправа на општината, а учениците постојано бележат успеси на настапите и ја оправдуваат истата. Во моментот има 54 ученици членови на оркестарот, од четврто до деветто одделение кои свират на флејта, синтисајзер, гитара, металофон. Двајца ученици кои беа наши членови го продолжија музичкото образование во средно музичко училиште „Илија Николовски-Луј“ во Скопје, додека еден ученик се запиша во класата гитара во Штип, така што задоволна сум и од интересот на учениците за музика, но и од нивните резултати, рече Жулина-Митовска.

Оркестарот четири години по ред е наградуван на меѓународниот натпревар „Утринска ѕвезда“ во Банско, Република Бугарија. На 6 мај оркестарот ќе настапи на регионален натпревар во Штип, а во јуни ќе учествува на меѓународен натпревар за оркестри во Белис.


0.0000000000000
adidas yeezy boost 350 v2 black red 2017 more images adidas yeezy boost 350 v2 blackwhite releases tomorrow how to get adidas yeezy boost 350 pirate black online adidas yeezy boost 350 v2 black white release reminder adidas yeezy 350 boost moonrock release date adidas yeezy boost 350 moonrock nike air max 95 light taupe adidas yeezy boost 350 pirate black restock new images of the adidas yeezy boost 350 moonrock are here adidas yeezy boost 350 moonrock yeezy boost 350 adidas yeezy 350 boost v2 turtle dove toddler yeezy boosts come turtle dove pirate black check adidas yeezy boost 350 turtle dove football cleats store list for adidas yeezy boost 350 tan white adidas yeezy 350 boost adidas yeezy 350 boost low yeezy boost 350 pirate black release details yeezy boost 350 v2 black white adidas yeezy 350 boost turtle dove re release restock