adidas nmd racer hot pink cq2442 release info adidas nmd racer cq2442 cq2032 release date adidas nmd racer solar pink cq2442 adidas nmd racer colorways release date adidas nmd racer primeknit colorways release dates adidas nmd racer core black solar pink adidas nmd racer solar pink release date adidas nmd racer solar pink adidas nmd racer hot pink cq2442 release info adidas nmd racer cq2442 cq2032 release date adidas nmd racer solar pink cq2442 adidas nmd racer colorways release date adidas nmd racer primeknit colorways release dates adidas nmd r1 linen camo releasing soon adidas nmd r1 primeknit linen khaki releases may adidas nmd r1 stlt linen cq2030 release date adidas nmd r1 primeknit stlt solar pink lifestyle look adidas nmd r1 primeknit stlt solar pink release date adidas nmd r1 primeknit stlt solar pink adidas nmd r1 primeknit stlt solar pink release date

Марјан Лазовски, нов селектор на сениорската женска кошаркарска репрезентација


Оригинален напис: Meta.mk на 18-04-2017.

Марјан Лазовски нов селектор на женска сениорска кошаркарска

Марјан Лазовски е назначен за нов селектор на сениорскиот национален кошаркарски тим во женска конкуренција, соопшти Македонската кошаркарска федерација.

По бројните ангажмани на клупски план како тренер, Марјан Лазовски пет години беше и дел од стручниот штаб на сениорскиот национален тим во машка конкуренција, а го предводеше како селектор во 2012 година на олимписките квалификации во Венецуела.

– Досега не сум работел во женска кошарка, но, според мене, разлика меѓу машката и женската кошарка не постои. Мислам дека имаме солиден состав, девојките се подисциплинирани, поисполнителни и поработливи. Со дисциплина и со добра игра, нема да изостанат ни резултатите, тоа е сигурно. Турнирот ќе ни служи за проверка на силите по три години пауза, а во квалификациите ќе влеземе без оптоварување за задолжителен пласман на Европското првенство – вели Лазовски.

Првиот собир сениорките ќе го одржат на 26 мај во Скопје, а како дел од подготвителниот период во пресрет на почетокот на квалификацискиот циклус, во ноември Македонската кошаркарска федерација ќе биде домаќин на турнирот „Трофеј Македонија“ во женска конкуренција, каде покрај Македонија ќе учествуваат и националните селекции на Бугарија и на Босна и Херцеговина. Турнирот ќе биде своевидна проверка на силите на сениорките пред оформувањето на конечниот состав на кошаркарките што ќе го носат националниот дрес.

По три години отсуство од кошаркарската сцена, МКФ одново го активира сениорскиот национален тим во женска конкуренција, пријавувајќи ги сениорките за квалификациите за Европското првенство закажано за 2019 година.


0.0000000000000
adidas yeezy boost 350 v2 black red 2017 more images adidas yeezy boost 350 v2 blackwhite releases tomorrow how to get adidas yeezy boost 350 pirate black online adidas yeezy boost 350 v2 black white release reminder adidas yeezy 350 boost moonrock release date adidas yeezy boost 350 moonrock nike air max 95 light taupe adidas yeezy boost 350 pirate black restock new images of the adidas yeezy boost 350 moonrock are here adidas yeezy boost 350 moonrock yeezy boost 350 adidas yeezy 350 boost v2 turtle dove toddler yeezy boosts come turtle dove pirate black check adidas yeezy boost 350 turtle dove football cleats store list for adidas yeezy boost 350 tan white adidas yeezy 350 boost adidas yeezy 350 boost low yeezy boost 350 pirate black release details yeezy boost 350 v2 black white adidas yeezy 350 boost turtle dove re release restock