Претставата „Европјани“ премиерно пред тетовската публика на 22 април


Оригинален напис: Meta.mk на 17-04-2017.

slika evropjani1

Претставата „Европјани“ од српскиот драмски писател Мирољуб Неделковиќ, премиерно ќе се одржи во Центарот за култура „Ило Антески Смок“ во Тетово на 22 април. Претставата е современа комедија која ги исмејува балканскиот и македонскиот менталитет.

– Во оваа претстава се прикажува кој е поголем Македонец. Публиката ќе излезе насмеана, но и замислена – вели актерот Глигорие Стојановски.

Режисер на „Европјани“ е Мирко Видоески, кој исто така се појавува во улога на американски дипломат.

– Оваа претстава која e политичка сатира ќе биде хит. Во неа се говори за поделбата на Македонците – вели Видоески.

Два дена подоцна на 24 април, комедијата „Европјани“ ќе биде изведена пред скопската публика во Драмски театар Скопје.


0.0000000000000
adidas yeezy boost 350 v2 black red 2017 more images adidas yeezy boost 350 v2 blackwhite releases tomorrow how to get adidas yeezy boost 350 pirate black online adidas yeezy boost 350 v2 black white release reminder adidas yeezy 350 boost moonrock release date adidas yeezy boost 350 moonrock nike air max 95 light taupe adidas yeezy boost 350 pirate black restock new images of the adidas yeezy boost 350 moonrock are here adidas yeezy boost 350 moonrock yeezy boost 350 adidas yeezy 350 boost v2 turtle dove toddler yeezy boosts come turtle dove pirate black check adidas yeezy boost 350 turtle dove football cleats store list for adidas yeezy boost 350 tan white adidas yeezy 350 boost adidas yeezy 350 boost low yeezy boost 350 pirate black release details yeezy boost 350 v2 black white adidas yeezy 350 boost turtle dove re release restock