Почина рокенрол легендата Чак Бери


Оригинален напис: Meta.mk на 19-03-2017.

Chak Beri 2

Легендарниот гитарист и родоначелник на рокенролот Чак Бери починал вчера на 90-годишна возраст, објавија светските медиуми, повикувајќи се на полицијата на американската сојузна држава Мисури.

Полицијата на округот Сент Чарлс ја потврдила смртта на Чарлс Едвард Андерсон Бери и навела дека неговото семејство побарало приватност за време на периодот на жалост, пренесува „Гардијан“.

Музичката кариера на Чак Бери траеше повеќе од седум децении. Легендарниот гитарист ги спои блузот и свингот во нов музучки феномен, користејќи гитарски соло партитури и изврши големо влијание на подоцнежната рок музика.

Меѓу неговите најголеми хитови се издвојуваат „Рол овер Бетовен“ (Roll Over Beethoven), „Рок анд рол мјузик“, (Rock and Roll Music) и „Џони би гуд“ (Johnny B. Goode), која е една од најобработуваните песни во историјата на музиката.

Во 1984 Чак Бери доби Греми награда за животно дело, а беше еден од првите музичари кои станаа членови на „Рокенрол холот на славните“ во 1986 година.

Неговата музика имаше големо влијание на бројни музичари, како и на целиот рокенрол.


0.0000000000000
adidas yeezy boost 350 v2 black red 2017 more images adidas yeezy boost 350 v2 blackwhite releases tomorrow how to get adidas yeezy boost 350 pirate black online adidas yeezy boost 350 v2 black white release reminder adidas yeezy 350 boost moonrock release date adidas yeezy boost 350 moonrock nike air max 95 light taupe adidas yeezy boost 350 pirate black restock new images of the adidas yeezy boost 350 moonrock are here adidas yeezy boost 350 moonrock yeezy boost 350 adidas yeezy 350 boost v2 turtle dove toddler yeezy boosts come turtle dove pirate black check adidas yeezy boost 350 turtle dove football cleats store list for adidas yeezy boost 350 tan white adidas yeezy 350 boost adidas yeezy 350 boost low yeezy boost 350 pirate black release details yeezy boost 350 v2 black white adidas yeezy 350 boost turtle dove re release restock