adidas nmd racer hot pink cq2442 release info adidas nmd racer cq2442 cq2032 release date adidas nmd racer solar pink cq2442 adidas nmd racer colorways release date adidas nmd racer primeknit colorways release dates adidas nmd racer core black solar pink adidas nmd racer solar pink release date adidas nmd racer solar pink adidas nmd racer hot pink cq2442 release info adidas nmd racer cq2442 cq2032 release date adidas nmd racer solar pink cq2442 adidas nmd racer colorways release date adidas nmd racer primeknit colorways release dates adidas nmd r1 linen camo releasing soon adidas nmd r1 primeknit linen khaki releases may adidas nmd r1 stlt linen cq2030 release date adidas nmd r1 primeknit stlt solar pink lifestyle look adidas nmd r1 primeknit stlt solar pink release date adidas nmd r1 primeknit stlt solar pink adidas nmd r1 primeknit stlt solar pink release date

Здружението „Нефрон“ во посета на фирмата „Ронтис“ од Велес


Оригинален напис: Македонија – А1он на 11-03-2017.

По повод Светскиот ден на бубрегот, 9 Март, членови на Здружението на бубрежно болни „Нефрон“ од сите 22 подружници од земјава, денеска беа во посета на велешката компанија „Ронтис“. Имаа средба со раководниот тим и вработените, а се запознаа и со производствениот процес на крвни линии за хемодијализа кои тие ги користат во своето лекување.

– Здружението НЕФРОН ја добива и во иднина ќе ја добива нашата поддршка бидејќи сме поврзани. Ние правиме секојдневни напори за подобар квалитет на нашето производство, за поуспешно лекување на овие лица и нивен подобар живот. Нашето годишно производство е шест милиони крвни единици за хемодијализа од кои помал дел се за македонскиот пазар, но главно го пласираме на големите пазари во Германија, Данска и други земји од ЕУ, информира Љубица Јаневска одговорна за човечки ресурси во „Ронтис“.

Претседателот на Нефрон, Душко Ѓорѓив се заблагодари за успешната соработка со менаџерскиот тим на „Ронтис“. – Им благодариме за напорите за подобар квалитет на крвните линии за хемодијализа, за поквалитетно лекување на нашите пациенти, потенцира Ѓорѓиев.

Тој потсети дека „Нефрон“ е формирано пред 14 години. Од поранешниот еден Центар за хемодијализа во Струга, со своите активности придонеле за побрзо формирање 22 центра од кои пет во Скопје, а останатите 16 во исто толку градови низ Македонија. Годишно на хемодијализа три пати неделно одат околу 1.300 до 1.500 болни во земјава.

Според Ѓорѓиев, до пред две три години во Македонија се вршела трансплантација на бубрег на околу 120 пациенти годишно, со што се намалил бројот на пациенти. Но, сега, рече, трансплантацијата е сведена на минимум и се врши во Турција или други земји.


0.0000000000000
adidas yeezy boost 350 v2 black red 2017 more images adidas yeezy boost 350 v2 blackwhite releases tomorrow how to get adidas yeezy boost 350 pirate black online adidas yeezy boost 350 v2 black white release reminder adidas yeezy 350 boost moonrock release date adidas yeezy boost 350 moonrock nike air max 95 light taupe adidas yeezy boost 350 pirate black restock new images of the adidas yeezy boost 350 moonrock are here adidas yeezy boost 350 moonrock yeezy boost 350 adidas yeezy 350 boost v2 turtle dove toddler yeezy boosts come turtle dove pirate black check adidas yeezy boost 350 turtle dove football cleats store list for adidas yeezy boost 350 tan white adidas yeezy 350 boost adidas yeezy 350 boost low yeezy boost 350 pirate black release details yeezy boost 350 v2 black white adidas yeezy 350 boost turtle dove re release restock