where to buy white mountaineering adidas eqt boost 93 17 white mountaineering x adidas eqt 93 17 boost adidas eqt support adv triple black adidas eqt support adv sub green new adidas eqt adv support will release classic green accented color scheme adidas eqt support adv triple black turbo red adidas eqt support adv triple black releases summer adidas eqt support adv triple black available now adidas eqt support adv sub green available now adidas eqt support adv black turbo red adidas eqt support turbo pack adidas eqt adidas debuts springsummer 2017 eqt collection due january 26th adidas eqt adidas originals eqt black pack adidas eqt support black pack adidas originals eqt black pack adidas adds a new boost sole to the eqt support 9317 adidas eqt support 9317 blackpink adidas eqt support adv cool grey

Арифи: Зачестените контроли во Општина Тетово се политички мотивирани


Оригинален напис: Meta.mk на 17-02-2017.

teuta arifi

Контролите кои државните институции ги вршат врз органите на локалната самоуправа се политички мотивирани во пресрет на формирање на новата влада, рече градоначалничката на Тетово, Теута Арифи, откако изминативе неколку недели повеќе институции под државна капа, ја проверуваа работата на општинската власт. Арифи додаваа дека ваквите контроли не се вршат во интерес на народот и градот.

– Јас не верувам дека ваквите контроли се вршат во интерес на градот. Да сакале да работат во интерес на граѓаните, државните институции би проверувале каде завршиле парите за водоводот кој се градеше подолг период, би контролирале како се отвораат казина во Тетово, дозволи кои не ги дава општината, туку државните институции – вели Арифи.

Таа додаде дека ваквите контроли се прават под диригенство на одредени поединци, кои ги злоупотребуваат државните институции за лични, односно политички цели.

Пред две недели државниот трудов инспекторат изврши контрола во канцелариите на општина Тетово, со цел да утврди дали се почитува законот за забрана за пушење.

Изминатава недела Основното jавно oбвинителство по пријава на полицијата проверуваше дали органите на Општина Тетово го почитувале законот кога издавале дозволи за летни тераси. За таа цел извршиле проверка на 74 угостителски објекти.

Цел на контроли кои ги вршат институции на државно ниво, беа и општините Гостивар и Чаир, чии градоначалници се потпретседатели на ДУИ, кои не се согласуваат партијата повторно да влезе во владина коалиција со ВМРО-ДПМНЕ.

Како одговор на новинарско прашање до каде се преговорите помеѓу ДУИ и СДСМ, Арифи рече дека имаат конструктивни разговори и дека немале разлика во мислењата за прашањата за ЕУ, НАТО и правната држава туку дека разликите им се за Законот за употреба на јазиците.


0.0000000000000
adidas yeezy boost 350 v2 black red 2017 more images adidas yeezy boost 350 v2 blackwhite releases tomorrow how to get adidas yeezy boost 350 pirate black online adidas yeezy boost 350 v2 black white release reminder adidas yeezy 350 boost moonrock release date adidas yeezy boost 350 moonrock nike air max 95 light taupe adidas yeezy boost 350 pirate black restock new images of the adidas yeezy boost 350 moonrock are here adidas yeezy boost 350 moonrock yeezy boost 350 adidas yeezy 350 boost v2 turtle dove toddler yeezy boosts come turtle dove pirate black check adidas yeezy boost 350 turtle dove football cleats store list for adidas yeezy boost 350 tan white adidas yeezy 350 boost adidas yeezy 350 boost low yeezy boost 350 pirate black release details yeezy boost 350 v2 black white adidas yeezy 350 boost turtle dove re release restock