adidas nmd racer hot pink cq2442 release info adidas nmd racer cq2442 cq2032 release date adidas nmd racer solar pink cq2442 adidas nmd racer colorways release date adidas nmd racer primeknit colorways release dates adidas nmd racer core black solar pink adidas nmd racer solar pink release date adidas nmd racer solar pink adidas nmd racer hot pink cq2442 release info adidas nmd racer cq2442 cq2032 release date adidas nmd racer solar pink cq2442 adidas nmd racer colorways release date adidas nmd racer primeknit colorways release dates adidas nmd r1 linen camo releasing soon adidas nmd r1 primeknit linen khaki releases may adidas nmd r1 stlt linen cq2030 release date adidas nmd r1 primeknit stlt solar pink lifestyle look adidas nmd r1 primeknit stlt solar pink release date adidas nmd r1 primeknit stlt solar pink adidas nmd r1 primeknit stlt solar pink release date

(ВИДЕО) Рамадани за македонската платформа: Ова е прочитана книга, Груевски сега збори преку Ѕинго и Амди Бајрам


Оригинален напис: Македонија – А1он на 16-02-2017.

Аналитичарот Исмет Рамадани смета дека зад повикот на СПМ за креирање на македонска платформа стои Никола Груевски и ВМРО-ДПМНЕ и за прв пат во неговото десетгодишно владеење им дава шанса на неговите коалициони партнери да прозборат.

– Ова е прочитана книга и толку е проѕирно што не е тешко да се дојде до фактот дека Никола Груевски сега зборува преку луѓето кои никогаш не зборуваа додека беа во негова коалиција. Во последно време зборува преку малите партии, гледаме пораки преку Амди Бајрам, Љубисав Иванов и одредени негови експоненти кои не значат ништо во однос на тоа што и како се одвиваат политичките работи во Република Македонија, вели Рамадани.

Според него ова е начин на комуницирање во ситуација кога Груевски е веќе свесен дека шансите за формирање на Влада со ДУИ се мали или воопшто не постојат и дека тој сака да создаде мислење во јавноста дека без него не се може, како што вели Рамадани одењето во опозиција за Груевски е премногу губитничко.

Рамадани смета дека нема ништо лошо во составувањето на македонска платформа, но тоа треба да се прави во случај кога некој се обидува да го загрози интегритетот на македонскиот народ што не е случај со албанците во Македонија и албанските партии.

– Јас не сум против тоа да Македонците имаат платформа за нивниот нацинален идентитет, јазик, вредности, меѓутоа таа платформа треба да се постави спроти оние кои се обидуваат да не ја признаат македонската нација идентитет. И јас сметам дека тука треба да има црвена линија, меѓутоа Албанците такво прашање и таков проблем немаат, затоа што Албанците не го доведуваат во прашање македонскиот идентитет, јазикот на македонскиот народ, македонската историја, тие сакаат соживот и со години се гради заедничка Влада, заеднички идентитет, заеднички институции. Во тој однос нема потреба да се постават работите дека Албанците треба да ги гледаме како непријателски настроени во Македонија и ние да им одговориме со една платформа која би била во одбрана на македонштината во државата. Во платформата на албанските партии има работи кои воопшто немаат етнички предзнак како на пример ставот за интеграција во НАТО, и функционирање на СЈО, рече Рамадани.

Според него, албанската платформа ја интерпретираат интелектуалци, поддржувачи на ВМРО-ДПМНЕ кои понекогаш признаваат дека не ја читале воопшто албанската платформа туку нивните ставови се засноваат на тоа што слушнале и само додаваат нивни коментари. Мислам дека не личи на човек кој се бави со политички анализи да коментира нешто врз основ на други коментари, вели Рамадани.

– Овие се нарачани потези кои одат преку некои нови новоформирани организации, да бидат што поагресивни во нивните настапи да се создаде политичка нервоза и тоа подоцна да добива безбедносни конотации и сето тоа да биде пречка за да се состави евентуална влада помеѓу ДУИ и другите албански партии со СДСМ, влада која ќе биде за проблеми, реформистичка влада која ќе одговори на пораките кои доаѓаат од ЕУ и САД, рече Рамадани додвајќи дека граѓаните се свесни и добро ги разбираат спиновите, пораките и индивидуите кои посегнуваат по тоа што значи нестабилност.

Рамадани потсети дека Љубисав Иванов Ѕинго кој е лидер на партијата која повикува на креирање македонска платформа бил добар пријател на Слободан Милошевиќ, и дека тој остварувал средби со него во времето кога целата светска демократија ги осудувала потезите на Милошевиќ и дека ова е дежаву и повторување на блиското минато

Аналитичарот Рамадани смета дека е се по реално создавање на нова Влада помеѓу СДСМ, ДУИ и уште неколку албански партии и дека албанците добро знаат која партија е отворена за прашањата кои ги засегаат.

– Албанските партии се свесни дека единствено СДСМ е отворена кон прашањата кои ги засегаат албанците не само во однос на етничките права туку и во однос на тоа што значи правна држава, економски развој, нормална инфраструктура за живеење и сето тоа што значи просперитет за сите. Албанците веќе имаат нивна проценка, добро имаат прочитано со кого можат понатаму да бидат во коалиција и постојат реални шанси да се состави таа коалициона Влада и мислам дека граѓаните треба да очекуваат да се врати ентузијазмот и вербата дека дефинитивно ќе профункционираат институциите на државата, ќе се врати државата во дискурсот на ЕУ интеграциите и тоа значи перспектива за сите нас, рече Рамадани.

Рамадани смета дека оваа платформа и протестот кој е најавен за утре е реакција во однос на составувањето на коалицијата помеѓу СДСМ и ДУИ и поради тоа се зголемува нервозата во ВМРО-ДПМНЕ.

– Не знам колку ова ќе може да влијае кај целото нивно членство и нивните гласачи затоа што дефинитивно сум убеден дека и нивните поддржувачи ќе ја дознаат вистината и ќе видат дека таа борба за останување на власт нема искрени намери за развој на Република Македонија во тој демократски процес туку нивен најголем интерес е да се извлечат од криминалот и корупцијата нудејќи разни политички опции да се камуфлираат пред нивните гласачи дека тие се единствени за македонската нација, кауза, а се друго е предавничко и дека ти се единствени „чувари“ на Република Македонија, заврши Рамадани.

Виктор Јованов


0.0000000000000
adidas yeezy boost 350 v2 black red 2017 more images adidas yeezy boost 350 v2 blackwhite releases tomorrow how to get adidas yeezy boost 350 pirate black online adidas yeezy boost 350 v2 black white release reminder adidas yeezy 350 boost moonrock release date adidas yeezy boost 350 moonrock nike air max 95 light taupe adidas yeezy boost 350 pirate black restock new images of the adidas yeezy boost 350 moonrock are here adidas yeezy boost 350 moonrock yeezy boost 350 adidas yeezy 350 boost v2 turtle dove toddler yeezy boosts come turtle dove pirate black check adidas yeezy boost 350 turtle dove football cleats store list for adidas yeezy boost 350 tan white adidas yeezy 350 boost adidas yeezy 350 boost low yeezy boost 350 pirate black release details yeezy boost 350 v2 black white adidas yeezy 350 boost turtle dove re release restock