where to buy white mountaineering adidas eqt boost 93 17 white mountaineering x adidas eqt 93 17 boost adidas eqt support adv triple black adidas eqt support adv sub green new adidas eqt adv support will release classic green accented color scheme adidas eqt support adv triple black turbo red adidas eqt support adv triple black releases summer adidas eqt support adv triple black available now adidas eqt support adv sub green available now adidas eqt support adv black turbo red adidas eqt support turbo pack adidas eqt adidas debuts springsummer 2017 eqt collection due january 26th adidas eqt adidas originals eqt black pack adidas eqt support black pack adidas originals eqt black pack adidas adds a new boost sole to the eqt support 9317 adidas eqt support 9317 blackpink adidas eqt support adv cool grey

The Expanse е сè уште најдобрата научно-фантастична серија во последните неколку години


Оригинален напис: Crapwerk на 13-02-2017.

Има тековни научно-фантастични серии, не е дека сме без ич, нема простор за жалење. Не се сите добри секако, барем мене не ми се, ама aко решам да одвојам време за нешто, гледам да биде исплатливо. Westworld, на пример, беше кул цела сезона. Да научев лекција од времето на Lost, ќе се поштедев од читање на сите теории за приказната кои и во случајот на Westworld излегоа точни и ми ги расипаа изненадувањата, ама не можам сeкогаш против сопствените глупави постапки. Си се заокружи толку фино, што стварно не осеќам било каква потреба за втора сезона.
Но, втората сезона на The Expanse ја чекав од моментот кога заврши првата. Не знам колку гласно треба да викнам дека е најдобрата серија од овој тип после првите две сезони на Battlestar Galactic за да ме чујат тие што поради било кои причини решиле да ја заобиколат, а сигурен сум дека ќе им се допадне. Не дека ми е премногу битно, ама некогаш ме нервира кога нештото не го добива вниманието кое толку регуларно си го заслужува. Пред да навлезам во благо-спојлерска територија, да кажам само дека со три епизоди од втората сезона, The Expanse успеа да го надмине целиот сетап од претходната.
Првата сезона правеше многу работи во исто време. Мислам дека ни визуелната гозба што ја нуди во моментот кога ќе стапнеш во тој свет, не успева да надомести за конфузниот наратив на почетокот. Понатаму, откако веќе ќе ти легне темпото, работите почнуваат да стануваат позабележливи. Расплетот на крајот од првата сезона отвори други нови прашања кои втората сега воопшто не губи време да ги одговара. Дали научиле нешто од публиката која не беше толку наклонета или таков е текот во книгите на Џејмс Кори што серијата ги адаптира, не знам, ама овој пат е поинаку. За среќа, тоа значи и подобро во случајов.
Очигледно, SyFy не само што не штеди на буџетот за The Expanse, туку веројатно се обидува да ја направи серијата “подостапна” со постегнат наратив. Повеќето точки од првата сезона се споија во накурчената милитантна фракција на луѓето од Марс кои се секоја епизода поблиску до планетарна војна со Земјата. Нивниот фанатизам и ја отвора оваа сезона, во една од најубаво изрежираните епизоди кои сум ги видел на телевизија во последно време. Тензијата е одлично пренесена и баш ме занима како ќе се развива тој конфликт ако воопшто ескалира на некое посериозно ниво.
Бактеријата од Феба, или како што ја викаат тука, протомолекула, испадна дека е од вонземско потекло, нешто што не беше целосно јасно околу инфекцијата што практично го сјеба цел Ерос. Дури има и група луди научници од кои дел потсеќаат на Кригер од Archer што активно работеле на проучување на протомолекулата и како може да се истражи за човештвото да има некаков бенефит од тоа. Но, досегашното искуство и не покажа некои корисни својства, па оттаму и повеќето пиздарии. 
Три епизоди се можеби премалку за серијата да го потврди статусот кај мене, ама ова што го видов беше доволно за да го насетам правецот во кој се движи. Ликовите се супер, Том Џејн е најголемиот шизик надвор од планетата во моментов, планетарната политика е доволно интригантна за да те тегне ококорен низ епизоди, а визуелниот дел е ништо помалку од спектакуларен. Дури и науката со која се занимава изгледа веродостојно во контекстот. Можеби ќе почне да шмука магарешки јајца во иднина, еј можеби уште во следната епизода неделава, но до тогаш нека остане запишано тука дека е најдобрата СФ серија во последните, колку се веќе… десет години?

0.0000000000000
adidas yeezy boost 350 v2 black red 2017 more images adidas yeezy boost 350 v2 blackwhite releases tomorrow how to get adidas yeezy boost 350 pirate black online adidas yeezy boost 350 v2 black white release reminder adidas yeezy 350 boost moonrock release date adidas yeezy boost 350 moonrock nike air max 95 light taupe adidas yeezy boost 350 pirate black restock new images of the adidas yeezy boost 350 moonrock are here adidas yeezy boost 350 moonrock yeezy boost 350 adidas yeezy 350 boost v2 turtle dove toddler yeezy boosts come turtle dove pirate black check adidas yeezy boost 350 turtle dove football cleats store list for adidas yeezy boost 350 tan white adidas yeezy 350 boost adidas yeezy 350 boost low yeezy boost 350 pirate black release details yeezy boost 350 v2 black white adidas yeezy 350 boost turtle dove re release restock