Топ вести

Анкетите како доказ или како алатка за манипулација?

Резултатите од анкетата се дополнителен извор за новинарот, а не една неспорна вистина. Тој овие резултати треба да ги третира како што третира секој друг факт или податок. Како што

пред: 1 ден Оригинален напис: Сервис за проверка на факти од медиумите

Пак дишеме отров, сите мерни станици покажуваат дека воздухот е загаден

Со заладувањето на времето и со почетокот на грејната сезона, се зголеми и загадувањето на воздухот и се намножија канцерогените честички што ги вдишуваме. Утринава сите мерни станици на Министерството…

пред: 1 ден Оригинален напис: Meta.mk

Коментари наместо факти

[Рецензија: Партиите од третиот блок се инструирани од СДСМ да направат збрка во политичкиот живот]

  Произволно четиво кое, наместо на факти, се темели на импровизации и на коментари. Понудениот …

пред: 1 ден Оригинален напис: Сервис за проверка на факти од медиумите

Се одржа меморијалот „Димитар Кангов – Кангата“: МАЛИОТ ВАНЕ Е МАКЕДОНСКИОТ СПАЈДЕРМЕН

За време на викендот триесеттина планинари од три планинарски друштва од Неготино – ПД Серта, ПД Неготино МКД и FREE HIKERS предводени од домаќините ПД Кожуф од Гевгелија, во рамките на Меморијалот „Димитар Кангов – Кангата“ се искачија на Зелен

Сите написи ...

Заговорничко сценарио или страв за „престолот“?

wretabn1-531x380

[Рецензија: НЕКОЈ САКА ДА ПОСТАВИ ТАРАБУКА НА ЧЕЛО НА ВМРО-ДПМНЕ: Опозициски новинар и амбасадорот на ЕУ ги откриваат намерите!]

  Ексклузивка текст  –  разоткривање на наводен заговор против лидерот на…

пред: 1 час Оригинален напис: Сервис за проверка на факти од медиумите

Заговорничко сценарио или страв за „престолот“?

wretabn1-531x380

[Рецензија: НЕКОЈ САКА ДА ПОСТАВИ ТАРАБУКА НА ЧЕЛО НА ВМРО-ДПМНЕ: Опозициски новинар и амбасадорот на ЕУ ги откриваат намерите!]

  Ексклузивка текст  –  разоткривање на наводен заговор против лидерот на…

пред: 1 час Оригинален напис: Сервис за проверка на факти од медиумите

Конференција на ОБСЕ за справување со трговија со луѓе долж западно-балканската миграциска рута

OSCE

Регионална конференција поддржана од ОБСЕ „Промовирање синергии и заеднички пристап во справувањето со трговијата со луѓе долж Западно-балканската миграциска рута“ ќе се одржи на 27-ми и 28-ми октомври во Скопје.…

пред: 1 час Оригинален напис: Правдико

ИД убила 30 цивили во Авганистан

avganistan-mapa-267x200

Исламистички екстремисти ноќеска убиле најмалку 30 цивили, меѓу кои и деца, во нестабилната област Гор во централниот дел на Авганистан, соопшти гувернерот на провинцијата. – Припадници на Исламска држава убиле…

пред: 1 час Оригинален напис: Meta.mk

Секој втор работник е пријавен на плата пониска од таа што реално ја добива

pari11-860x680-253x200

Речиси секој втор работник е пријавен на плата која е пониска од таа што реално ја добива, односно на секој втор работник му се исплаќаат придонеси за здравствено и за…

пред: 3 часа Оригинален напис: Meta.mk

СДСМ: Економските мерки на Груевски донесоа добивка само за „фамилијата“

sdsm-sedishte-266x200

„Обвинетот Никола Груевски со своите врвни криминални економски политики затвори 10.000 домашни фирми. Секоја трета домашна фирма е со блокирана сметка. Македонија го допре дното во Европа и во регионот…

пред: 3 часа Оригинален напис: Meta.mk

Алаѓозовски во Курбиново: Културното наследство пропаѓа поради криминални апетити на „фамилијата“

robert 1_4.thumbnail

Објектот е во опасност од прокиснување поради руинираниот и дотраен покрив, кај дел од фреските се забележани знаци на избледување. повеќе…

пред: 1 ден Оригинален напис: okno.mk/statii

Отворен меѓународниот саем за книги во Белград

3709839478_6dd5871626_z-266x200

Меѓународниот саем за книги, под слоганот „Книги во рака“ со повеќе од 450 српски и странски изложувачи, беше отворен вчера во Белград и ќе трае до 30 октомври. На 61.…

пред: 2 дена Оригинален напис: Meta.mk

Триесетдневен притвор за скопјанец кој со месеци изнудувал пари од поранешен колега

politsija-266x200

Единицата за насилен криминал на СВР Скопје до Основното јавно обвинителство поднело кривична пријава против 33-годишниот Н.Б. од Скопје, осомничен дека со месеци малтретирал и изнудувал пари од поранешен колега.…

пред: 4 дена Оригинален напис: Meta.mk

Во Полошко загинаа две лица во две одделни несреќи

nesreka-polog-267x200

Градежен работник на возраст од 64 години од гостиварското село Вруток, го загуби животот откако врз него паднало големо количество земја додека работел на изведување канализација. Трагедијата се случила претпладнево,…

пред: 6 дена Оригинален напис: Meta.mk