Топ вести

Не треба да се плашиме од капитализмот

Богатството и новите вредности не можат да се создадат со редистрибуција, така можат само да се уништат. До создавање нови вредности и акумулација на богатството, и зголемување на просперитетот, доаѓа

пред: 13 минути Оригинален напис: okno.mk/statii

Регионален лезбејски форум „Сестри аутсајдерки“

Регионалниот лезбејски форум го организираат „ЛезФем“ – Хелсиншки комитет за човекови права“, „Тиииит! Инк.“, „Бори се женски“ и Коалицијата „Сексуални и здравствени права на маргинализираните заедници“. повеќе

пред: 18 минути Оригинален напис: okno.mk/statii

Медведев: Анкара ја брани Исламска држава поради финансиски интереси

Некои турски претставници имаат „директен финансиски интерес“ од трговијата со нафта со терористичката група Исламска држава, изјави рускиот премиер, Дмитриј Медведев, говорејќи за можните руски контрамерки против Турција поради уривањето…

пред: 49 минути Оригинален напис: Meta.mk

Продолжуваат преговорите за медиумската сфера

По неколкудневна пауза, откако посредникот Питер Ванхауте замина во Брисел, денеска во Клубот на пратеници продолжуваат разговорите за постигнување на договор за регулирање на медиумската област. Ванхауте како краен рок за договор го утврдил петок, до кога претставниците на четирите…

Сите написи ...

Денеска облачно со врнежи од дожд

dozd-1

Денеска времето во Македонија ќе биде облачно со врнежи од дожд, а ќе дува умерен ветер од југоисточен правец. Пообилни врнежи од дожд се очекуваат во западните и во источните делови од земјата, а на планините ќе има повремени слаби врнежи од снег. Утринските температури се движат од 2 до 10 Целзиусови степени, а максималната дневна ќе достигне од 10…

пред: 2 часа Оригинален напис: Meta.mk

ФОТО: Десетина повредени во сообраќајката кај „Три бисери“

132911577

Во сообраќајната несреќа што се случи утрово кај ТЦ „Три бисери“, според првичните информации, повредени се десетина лица. Министерството за внатрешни работи потврди дека кај нив во осум часот е пријавена сообраќајната несреќа која се случила на булеварот „Јане Сандански“ наспроти ТЦ „Три бисери“. Судрени се два автобуса, со број три на Јавното сообраќајно претпријатие Скопје и приватен автобус со…

пред: 2 часа Оригинален напис: А1он » Македонија

За 24 часа во Скопје девет сообраќајки, четири лица повредени

stakloraspukano-120x120

Во текот на изминатите 24 часа на подрачјето на Град Скопје сообраќајната полиција извршила увид на вкупно девет сообраќајни незгоди. Од нив, пет се со последица материјална штета и три се со последица телесна повреда во кои со полесни повреди се здобиле четири лица, од кои еден возач на патничко моторно возило, двајца сопатници и еден пешак. Се случила и…

пред: 2 часа Оригинален напис: А1он » Македонија

Заложничката драма во Рубе била обид за грабеж

francija-zaloznicka-drama

Полицијата ја реши заложничката драма во градот Рубе, на северот на Франција, а како што јавуваат француските медиуми, таа не е поврзана со тероризам. Според полициски извори, не станува збор за терористички напад, туку за обид за грабеж на банка. Заложчничката драма почнала околу 19 часот, по локално време, а според полицијата, завршила нешто пред полноќ. Весникот „Ле Монд“ јавува…

пред: 1 час Оригинален напис: Meta.mk

Заложничката драма во Рубе била обид за грабеж

francija-zaloznicka-drama

Полицијата ја реши заложничката драма во градот Рубе, на северот на Франција, а како што јавуваат француските медиуми, таа не е поврзана со тероризам. Според полициски извори, не станува збор за терористички напад, туку за обид за грабеж на банка. Заложчничката драма почнала околу 19 часот, по локално време, а според полицијата, завршила нешто пред полноќ. Весникот „Ле Монд“ јавува…

пред: 1 час Оригинален напис: Meta.mk

Кери на 4 декември во посета на Грција

cipras-keri

Американскиот државен секретар Џон Кери идната недела доаѓа во Атина на средби со грчкиот државен врв. Клучна тема ќе бидат билатералните и регионалните прашања, како и состојбата со бегалската криза. Дали спорот за името и македонско-грчките односи ќе бидат спакувани во торбата на Кери, останува да се види. Кери пристигнува во Атина на 4 декември, по неговата посета на Србија…

пред: 2 часа Оригинален напис: Meta.mk

Наместо со 500 милиони евра, државата ќе се задолжи со 270 милиони евра

evra1

Наместо првично планираните половина милијарда евра задолжување преку еврообврзница, државата ќе се задолжи за 270 милиони евра. Промената на одлуката, Министерството за финансии ја објави во „Службен весник“. Првично планираните средства беа за покривање на буџетскиот дефицит за оваа и за следната година и за рефинансирање на старите долгови.…

пред: 20 часа Оригинален напис: Meta.mk

СДСМ: 6.007 помалку работници во текстилната индустрија

18517mala

„Во текстилната индустрија, бројот на вработени од 2007 до 2014 година се намалил за 6.007 работници. Тоа се 6.007 семејства со загрозена егзистенција. И рударската индустрија доживеа силен удар и намалување на невработеноста. Пред неколку дена, дури 1.000 рудари останаа без работа. Корупцијата што царуваше во изминатите 10 години изеде безброј работни места“, се вели во соопштението на СДСМ. Од…

пред: 21 часа Оригинален напис: Meta.mk

Се отвора фабрика за кроасани „Гранд фудс корпорејшн“

fabrika

Фабриката за кроасани „Гранд фудс корпорејшн“ утре ќе почне со прозводство. Станува збор за приватна инвестиција во висина од 6,5 милиони евра, а инвеститор е компанијата „Гранд-експорт“ од Скопје. Оваа компанија со години има лидерска позиција и важи за најсигурна, ефикасна и за ефективна продажно-дистрибутивна мрежа со прехранбени производи на македонскиот пазар. Фабриката се наоѓа во индустриската зона во Марино,…

пред: 22 часа Оригинален напис: Meta.mk

Заспаниот разум раѓа чудовишта

Симона, ќе ми резервираш ли четири билети за во среда? Фризираниот Нетмобил со мотор од Ауди А3, е регистриран за петмина, а ние бевме четворица на пат за Скопје. На пазарчето во Росоман застанавме да си купиме гајба свежо набрани желби и милион и седумстотини илјади глинени граѓани. Граѓаните ни се чинеа бајати, па  [ Read More ]…

пред: 6 дена Оригинален напис: Ribaro MK

Митко Гогов – .заборавениот троножец на кој сите треба да седнеме

горди на минатото нестабилни во сегашноста се тресеме на иднината сечеме дрвја иако знаеме дека фудбалскиот терен не се гради на рид во кој головите не се гледаат трчаме по угорница со камења во џебовите вратите и прозорците повеќе не крцкаат, но позади нив истите снобови како расипана зимница не фрлаат, не нѐ мирисаат, не расфрлаат во депото како уништени,…

пред: 64 дена Оригинален напис: #100TPC - Macedonia

Афродита Николова – Во налетот на ветрот

Еве го огледалото што го бараш, ова наросено стакло во кое се огледува нашиот Бог. Прости ми ќе речеш во себе пред мостот мравки во срцето од оваа дива вегетација. Погледни, сенката од куќичката на полжавот го крие белегот на тревата по кој се разликува од недопреното стебло. Види –мајчина душичка– можеби каj цветов сребрените патеки се невидливи за голо…

пред: 64 дена Оригинален напис: #100TPC - Macedonia

Пешак загина на улица во Тетово

slika-zaginat-pesak

Пешак на возраст од 57 години претпладнево почина откако во него удри товарно возило, марка „мерцедес“, додека ја преминувал улицата Видое Смилевски – Бато во Тетово. Сообраќајката се случила надвор од обележан пешачки премин. Пешакот, кој од ударот имал тешки повреди по телото, од возачот на камионот, со друго возило, веднаш бил пренесен во тетовската клиничка болница, каде по кратко…

пред: 19 часа Оригинален напис: Meta.mk

Нема траги на насилство на телото на Софески

Tetovo-policija.jpg

На телото на 44-годишниот воен разузнавач Горан Софески немало траги на насилство, потврдуваат од МВР. Телото на Софески е најдено утрово, по 7 часот, за време на потрагата по него, откако вчера попладне негов братучед го пријавил исчезнувањето на разузнавачот кој тргнал на лов. Претпоставките на истрагата се дека Софески починал од природни причини.…

пред: 2 дена Оригинален напис: Meta.mk

Поранешен воен разузнавач пронајден мртов

goran-sofeski

Откако синоќа бил пријавен за исчезнат, поранешниот воен разузнавач Горан Софески утринава е пронајден мртов во шумскиот појас во близина на селото Раштани, пет километри од Кичево. Во тек е увидот на местото на настанот. Софески последен пати бил виден синоќа, кога излегол од дома на спортски лов и не се вратил. Утринава, околу 7 часот, бил пронајден мртов од…

пред: 2 дена Оригинален напис: Meta.mk